Pokhara’da Olmak

Ufak bir ülkede bile olsanız büyük şehir bir noktadan sonra dayanılmaz hale geliyor. Kathmandu’dan kaçış için en güzel lokasyon Pokhara bence. Kathmandu’ya 200 km uzaklıkta şirin bir göl şehri. Yakın gibi gözükse de 9 saatte ancak gidebiliyorsunuz. Nepal’de yol durumları malum (kapak görseli internetten alınmıştır).

Yol, trafiği saymazsanız oldukça keyifli aslında, gürül gürül akan Trisulo nehrine ve prinç tarlalarına baka baka yol alıyorsunuz. 25 dolar vererek bir turist otobüsü seçmenin bunda etkisi var tabi. Halk otobüsleri kalabalık, havasız ve pek konforlu değil. Pahalı bir diğer seçenek ise uçak.

Şehre varınca hemen otele geçiyorum. Odamın kilidi yukarıdaki gibi. Pokhara ve Annapurna yürüyüş rotasında kaldığım her yerde buna benzer kilit kullanıyor. Buradakiler güvenliğe farklı bir soluk getirmişler 😃

Göl kıyısında harika bir manzara beni bekliyor. Phewa Gölü kentin kalbi adeta. Uzunca bir kıyı şeridi var. Hemen ilk turumu atıyorum. Burada neredeyse Nepalli sayısı kadar turist var, özellikle Çin Pokhara’yı işgal etti deseler inanırsınız. Bunun ana nedenlerinden biri dünyadaki en popüler trekking rotalarının bulunduğu Annapurna bölgesine çok yakın olması. Benzer bir maceraya ben de atılacağım bir kaç gün sonra.

Kentte yapılacak belli başlı şeyler var. World Peace Pagoda ziyaret edilebilir örneğin (üst resimde tepenin üstünde gözüken minik beyaz kubbe). Bir kayık kiralayıp (gidiş/dönüş 1.250 Rupi) gölün karşı kıyısına geçip, 45dk tırmanış yaparak bu budist tapınağına ulaşılabilir.

Kenti yukarıdan gören gayet güzel bir manzarası var. Hava puslu olmasaydı, bulutların yerinde Himalaya dağlarının bir çoğu görülebilirdi.

Bisiklet kiralayarak göl kıyısını takip edip ufak köylerin olduğu bölgelere gidilebilir. Örneğin Pame’ye kadar uzanan, bir kısmı asfalt bir kısmı toprak güzel bir rota var. Bisikletler kalitesine göre değişse de, saati ortalama 100 Rupi’ye kiralanabiliyor. Yolca bolca börtü böcek görmektesiniz.

Veya Sarangot Tepesi’nden havalanıp paragliding yapılabilir. Yükseklik korkusu nedeniyle bana böyle şeyler pek gelmiyor. Aşağıdan yukarıyı izlemek en güzeli (görsel internetten alınmıştır). Bu tepe güneşin doğuşunu izlemek için gidilen popüler noktalardan biri ayrıca.

Zenginlik işte. Başka markaya yapamıyorum 😂

Akşam üzeri sahil bölgesi daha bir hareketleniyor. Envai çeşit yiyecek ve ıvır zıvır satan satıcılar fonda olacak şekilde keyifli bir göl kenarı yürüyüşü yapılabilir. Sivrisineklere dikkat yanlızca, adamı kevgire çeviriyorlar.

Buranın sahili bizim memlekettekiler gibi değil. Bir çok boş arsa var. Buradan Karadenizli müteahhit kardeşlerime seslenmek istiyorum. Atıl kapasiteyi değerlendirelim. Şaka bir yana bu boşluklar çocuklar tarafında uçurtma veya futbol oynamak için kullanılıyor. Abileri de bir kenarda voleybol maçı yapıyorlar.

Çok turistik bir bölge olduğundan dünya mutfağından aklınıza ne gelirse bulabilirsiniz burada. Yolculuk öncesi yaptığım araştırmada uzun yıllar Bodrum’da çalışmış, Coşkun ismini almış bir Nepallinin açtığı “Merhaba” isminde bir Türk restoranı olduğunu öğrenmiştim. Ne yazık ki yakınlarda kapanmış 😞. Bunun yerine tavsiye üzerine deneyip bağımlısı olduğum sandviççide (salami favorimdir) yemek sorununu çözüyorum. Bana uyan bir diğer seçenek ise KFC.

Her ne kadar yukarıda kısaca değinsem de Greenline isimli firmanın turistik otobüsü ile öğle yemeği dahil olacak şekilde 25USD’ye Pokhara’ya vardım. Çok daha ucuz seçenekler olduğunu da ekleyeyim. Örneğin Benchmark ile Katmandu’ya dönüşü yaptım. Kalite bir iki tık daha düşüyor ama sadece 8USD ödüyorsunuz. Yukarıda şimdiye kadar gördüğüm en güzel gar manzarısına sahip Pokhara garından bir görüntü var.